Please help the CIH Forums by disabling AdBlock Plus on this page.
Forum Home Forum Home :: Miscellaneous :: Recommended / Not Recommended
  New Posts New Posts RSS Feed - Walmart "Great Value" frozen cheeseburgers.
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Walmart "Great Value" frozen cheeseburgers.

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Jimbo View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 19 Apr 2008
Location: Florida
Status: Offline
Points: 54189
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jimbo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Walmart "Great Value" frozen cheeseburgers.
    Posted: 31 Aug 2014 at 2:44am
Just bought a box of these today & had them for dinner.



Not bad if you take the time & effort to fix them up a little, rather than just chucking them in the microwave.

I thawed them in the fridge for a few hours, then took the patties off & marinated them in some Dale's for awhile prior to heating them (patties only) in the toaster oven.

Then, I put them back on the buns with the cheese slice & microwaved them for about 40 seconds just to get the buns soft & warm.

Added on my "fixins" & had them with some tater tots I had baked prior to heating up the patties.

Pretty decent.

$4.42 for the box of two.

Give 'em a try!!!

...the ads take aim and lay their claim to the heart and the soul of the spender
Jackson Browne - The Pretender

C'mon, man!
Joe Biden - 46th President of the United States
Back to Top
Sponsored Links



Back to Top
Thor View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 16 Apr 2008
Location: Rockaway, NJ
Status: Offline
Points: 61095
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 3:10am

You should've picked up a bottle of their new Sparkling Limeade soda---2 liters for 78 cents---to wash it down with.  I just had a refreshing ice-cold glass of it myself.


Back to Top
Jimbo View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 19 Apr 2008
Location: Florida
Status: Offline
Points: 54189
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jimbo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 3:23am
Sounds pretty good, but I'm a cola man myself.

Keep a 12 pack of Sam's Club, Winn Dixie or Pubix brand cans in the cupboard, of which I allow myself one, occasionally two cans on the weekends.

I also get a couple of 42 oz bottles of this...



...at the Dollar Tree.

Arizona "Sweet Tea".

Cut it down a bit with water.

Yum!!!


...the ads take aim and lay their claim to the heart and the soul of the spender
Jackson Browne - The Pretender

C'mon, man!
Joe Biden - 46th President of the United States
Back to Top
Thor View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 16 Apr 2008
Location: Rockaway, NJ
Status: Offline
Points: 61095
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 3:28am

I go through a 12-pack of cola every 3 days.  That's in addition to the Limeade soda, the Simply Limeade juice and my grape Propel.

I drink a lot of beverages.


Back to Top
Jimbo View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 19 Apr 2008
Location: Florida
Status: Offline
Points: 54189
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jimbo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 3:36am
I'm assuming it's diet cola, though.

Am I right?

I drink a lot of those water enhancers too.

Been trying a lot of different flavors.

I like the teas the best.

Propel strawberry-kiwi is good, too.

...the ads take aim and lay their claim to the heart and the soul of the spender
Jackson Browne - The Pretender

C'mon, man!
Joe Biden - 46th President of the United States
Back to Top
Thor View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 16 Apr 2008
Location: Rockaway, NJ
Status: Offline
Points: 61095
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 4:14am

Yeah, everything's diet but the Simply Limeade.

If you like the Propel, Walmart has powdered Propel in 10-pack boxes for about $2.  Each packet goes in about 17oz of water.  Quite a savings.  And it tastes just like the bottled stuff.


Back to Top
Jimbo View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 19 Apr 2008
Location: Florida
Status: Offline
Points: 54189
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jimbo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 4:43am
I like the little squeeze bottle water enhancers.

About 24 squirts for about $2.50+/-.

Each squirt good for a 12 oz glass.



...the ads take aim and lay their claim to the heart and the soul of the spender
Jackson Browne - The Pretender

C'mon, man!
Joe Biden - 46th President of the United States
Back to Top
Thor View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 16 Apr 2008
Location: Rockaway, NJ
Status: Offline
Points: 61095
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 4:23pm

Just goes to show you how much profit there is in water.  Imagine what 24 12oz bottles of that would cost.




Back to Top
Hootman View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 15 Apr 2008
Location: Ohio
Status: Offline
Points: 8151
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hootman Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 4:33pm
I used 5 ccf of water last month.  That's about 3,700 gallons.  Cost me $13.10.  

And it has won numerous awards a best tasting municipal water.  
Back to Top
PaWolf View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar
Hoary Ol' Chestnut... doncha know....

Joined: 15 Apr 2008
Location: GreatWhiteNorth
Status: Offline
Points: 40828
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PaWolf Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Aug 2014 at 4:42pm
Originally posted by Hootman Hootman wrote:

I used 5 ccf of water last month.  That's about 3,700 gallons.  Cost me $13.10.  

And it has won numerous awards a best tasting municipal water.  
ShockedOuchYou nasty pig! You actually supplied your 'used water' back to the community as 'drinking water'!DeadSick
X               <sig.nature>
"What we do for ourselves dies with us, What we do for others is and remains immortal." - Albert Pike
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.04
Copyright ©2001-2015 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.219 seconds.